ВСЕУKPAЇНСЬКЕ ГРОМАДСЬКЕ ОБ'ЄДНАННІЯ
«НАЦІОНАЛЬНА АСАМБЛЕЯ ІНВАЛІДІВ УКРАЇНИ»

11.04.2014р. № 118/2

Міністру культури України Нищуку Є.М.

Щодо створення умов безперешкодного доступну до закладів культури зі статусом «національний» для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення

Шановний Євгене Миколайовичу!

Вітаючи Вас на посаді Міністра культури України одночасно висловлюємо сподівання, що одним із пріоритетів діяльності Міністерства буде створення доступності осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення до закладів культури відповідно до ДБН В.2.2-17:2006 «Доступність будівель і споруд для маломобільних груп населення. В першу чергу, на нашу думку, це стосується закладів культури із статусом «національний». Як нам відомо, серед семи національних театрів закладів лише Львівський національний академічний театр опери і балету імені Соломії Крушельницької став доступним тільки в грудні 2013р. Це не є нормально, особливо зважаючи на те, що Україна ще 16 грудня 2009р. ратифікувала Конвенцію ООН про права людей з інвалідністю.

Усього таких закладів в Україні є 11, включаючи філармонію, цирк, заповідники. Постанова Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2011 р. N 1146 «Про заходи, пов'язані із задоволенням потреб осіб з інвалідністю, зокрема під час підготовки та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні» передбачала:

6. Абзац другий пункту 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті Міністерству культури за деякими програмами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2011 р. N 241(247-2011-п) (Офіційний вісник України, 2011 р., N 20, ст. 825), після слів "зміцнення матеріально-технічної бази національних театрів" доповнити словами", створення умов для безперешкодного доступу до них осіб з інвалідністю з ураженням органів зору, слуху, опорно-рухового апарату та інших маломобільних груп населення, зокрема всередині приміщень".

Однак у нас відсутня інформація, щодо вимог виконання названої вище Постанови. (Наприклад, ганьбою те, що Київська опера по сьогоднішній день так і не є доступною).

Разом з тим, існує ще одна проблема, через яку не так просто створити доступність у закладах культури. Відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» роботи з ремонту чи реконструкції в закладах зі статусом «національний» відносяться до 4-5 категорії складності і вимагають відповідної процедури оформлення дозвільних документів. З наведених пояснень навіть прості роботи для забезпечення безперешкодного доступу для маломобільних груп населення до такого закладу натикаються на бюрократичний бар'єр і здебільшого відбивають бажання керівників цих закладів цим займатися. Парадокс, прості роботи, які за собою не несуть конструктивних змін будівлі, її несучих конструкцій, не впливають на інтер'єр - мають складну процедуру погодження дозвільних документів.

Наголошуємо, що основні вимоги доступності є:

  • облаштування вхідної групи, (двері відповідної ширини, відсутність порогів тощо;
  • якщо є сходи, то якимось чином «вписати» в інтер'єр нормативний пандус або піднімальний пристрій;
  • доступні туалетні приміщення - має бути універсальна кабіна розмірами 1,65м х 1,8м із поруччями біля унітазу;
  • місця для зручного розташування людей в кріслах візках в глядацькій залі.

Зважаючи на викладене, пропонуємо, щоб Міністерство культури України порушило питання перед Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України щодо спрощення процедури виготовлення та погодження проектної документації виконання робіт зі створення умов доступності до закладів культури зі статусом «національний», «пам'ятка архітектури» тощо, якщо в робочому проекті не передбачається втручання (монтаж/демонтаж) в несучі конструкції тощо.

Виконавчий директор Н. Скрипка

 

Дополнительная информация