«Допомога людям з інвалідністю – питання не політичне, а життєво важливе», –

зазначив 1–й заступник голови Миколаївської ОДА Микола Романчук, відкриваючи чергове засідання комітету доступності при Миколаївській ОДА. Попереду вибори і багато політиків згадають про свої амбіції. Облдержадміністрація намагається зробити все можливе, враховуючи фінансування. Тому голова ОДА Вадим Меріков поставив завдання перед бізнесом, якомога активніше підключатися до вирішення цих проблем.

Першим питанням стало транспортне. Це й облаштування паркувальних місць для людей з інвалідністю, а також повна доступність автовокзалів і автостанцій області. На Миколаївщині функціонує 28 автостанцій. Виступаючи перед членами комітету начальник управління інфраструктури Миколаївської ОДА Едуард Волошинович повідомив, що всі вони оснащені пандусами, під'їздами. Є навіть спеціально навчені співробітники, які допомагатимуть людям з обмеженими фізичними можливостями під час посадки в автобуси. Є і пристосовані санвузли, кімнати відпочинку. Був проведений спільний моніторинг управлінням Укртрансінспекції у Миколаївській області та громадською організацією «Перемогти себе» і СОІУ в Миколаївській області. На сьогодні обстежено лише 10 автостанцій в різних районах області з 28ми. За результатами моніторингу за словами начальника управління Леоніда Костенка: «гірше автостанцій, ніж в Миколаївській області, немає ніде». З 10 обстежених жодна автостанція не підходить. Але є і позитивні моменти. Так, автостанція «Південний» в Миколаєві протягом тижня усунула всі недоліки і облаштована знаком активного інваліда. Зробили доступним і для слабозорих. Центральний автовокзал за тиждень зробив додаткові пандуси на платформи, автостоянку для людей з інвалідністю, доступність для слабозорих, навели порядок в сан.вузлі і провели світло. Автовокзали приміський та Центральний пообіцяли усунути недоліки до кінця серпня. Автостанція «Коблево–курорт» спочатку спробувала врахувати потреби людей з обмеженими фізичними можливостями, але не скрізь дотримувалася норм. Все, що можливо пообіцяли усунути ще до кінця літа. Ширину кабінки пристосованого сан.вузла, ширину загальних дверей, поручень, другий сан вузол. Очаківська автостанція в стислі терміни облаштувала санвузол для людей з обмеженими фізичними можливостями. На контакт йдуть і керівники Центрального автовокзалу та автостанції «Дачна». Тут вже почали усувати недоліки. Активно консультуються з членами комітету доступності. Однак, деякі автостанції не можуть надати необхідні зручності не тільки людям з інвалідністю, а й пересічним пасажирам. Крім цього, під час моніторингу працівники деяких автостанцій намагалися перешкодити перевірці. Перевірки будуть продовжені. Будуть організовані і повторні моніторинги.

Як повідомила директор Департаменту соціального захисту населення ОДА Ольга Сивопляс, незабаром Миколаївська область буде звітувати перед Президентом України про виконання соціальних програм, в тому числі й по доступності. І це стосується не тільки транспорту. Наявність пандусів при вході до офісних будівель, установ та організацій – ще один крок до повної адаптації людей з інвалідністю. На жаль, і тут не все так добре. Часто пандуси, кнопки виклику зроблені просто для «галочки». Будівельні норми не просто не витримуються, а порушуються різноманітними способами. Але в документації присутня наявність пандуса. Нещодавно МОЗ України прийняв постанову, яка зобов'язує аптечні установи забезпечувати повну доступність. Крім того, до пакету документів на відкриття аптеки повинна входити довідка, видана громадською організацією інвалідів. В місті Миколаєві в центрі діють 206 аптек наданих службою лікарських засобів, обстежено 104. 36 з яких не відповідають нормам ДБН. Моніторинг МОГО ,,Перемогти себе, спільно з ФОК "Вікторія" аптек Миколаєва та області, які тільки почали працювати, показав, що не всі власники виконали всі вимоги. Це стосується як великих аптечних мереж, так і дрібних аптек. Кнопки виклику часто були бутафорськими, а пандуси зроблені під неможливим кутом. Іноді ситуація доходить до абсурду, коли людина на інвалідному візку не тільки не може самостійно піднятися пандусом. Йому в цьому не в силах допомогти і супроводжуючий. І знову як і у випадку з автостанціями, не всі аптеки йдуть на контакт та усувають недоліки. І зовсім інша картина з аптеками, які прислухалися до рекомендацій. Там не тільки присутні пандус, але і маркування для слабозорих, на що часто просто не звертають уваги або просто забувають: маркування жовтими лініями краю ступенів і скляних дверей. Мережа аптек "Медицина для Вас" - та яка максимально відповідає нормам ДБН і виправляє недоліки походу, а мережа "Фармація" , де всі пандуси не відповідають нормам, і як зауважила координатор даного мониторга і заступник голови правління МОГО "Перемогти себе"Ольга Виноградова: "просто гірки, а не пандуси". Продовжується робота по перевірці аптек, вже з обстеженням в районах області.

Дискусія виникла з представником Укрпошти. Про доступність першого відділення на вул. Адміральській мова йде давно, але «віз і нині там». Знову прозвучали обіцянки зробити пандус і розширити двері. Це стосується і багатьох відділень Укрпошти не тільки в обласному центрі, але і в районах. Звучали Очаківський і Снігурівський. Вже після засідання комітету стало відомо, що розпочнуться роботи в Матвіївському 48м відділенні, а перше відділення внесено в план робіт на серпень 2015 року, 29е - на 2015. Є факти в плані потреби на 2015 рік в комітеті доступності при міськради р. Миколаєва. За результатами моніторингу спільно з МОГО "Перемогти себе" Укрпошти був складений план роботи з обустроению доступною середовища і відправлений у головне управління.

Залишаються не вирішеними і питання інклюзивної освіти. 78 дітей з особливими потребами відвідують загальноосвітні школи Миколаєва та області. Досі стоїть питання не тільки доступності до приміщення, але і санітарні умови. Це стосується і Внз. Поки тільки ЧДУ ім. П. Могили намагається створити умови для навчання людей з інвалідністю. Але якщо з аудиторіями частково питання вирішене, і сан вузлом, гуртожиток ще не пристосоване для їх проживання. Є пандус, але санітарні кімнати тільки загального користування.

А от обласний Палац культури дуже оперативно відреагував на прохання облаштувати санвузол для людей з інвалідністю. Відразу після листа від організації "Перемогти себе" дирекція Палацу культури звернулася спільно з организацією в обласну раду, на грудневій сесії була виділена необхідна сума. А нещодавня перевірка показала, що все зроблено згідно з нормами.

Головний лікар ЛШМД Олександр Дем'янов відзвітував про повну придатність відділення нейрохірургії для лікування людей з інвалідністю. Акцент зробив саме на ньому, мотивуючи, що люди з травмою хребта потрапляють саме туди. Але не треба забувати, що як і інших громадян, їх турбують також інші хвороби - той же грип. І ось тут виникають вже відомі незручності для немобільних груп населення. Роботи по створенню пристосованої санітарної кімнати у відділенні нейрохірургії обласної ведуться, за письмовою відповіді і усним звітом роботи планують закінчити до кінця серпня 2015.

1 – й заступник голови Миколаївської ОДА Микола Романчук, підбиваючи підсумки засідання комітету доступності встановив чіткі терміни для виправлення всіх недоліків. До 25 жовтня мають бути вирішені всі питання і на звіті перед Главою держави Миколаївська область повинна виглядати пристойно. Всі протокольні доручення, прийняті на цьому засіданні повинні бути виконані до початку вересня цього року.

Пресс служба МОГО "Перемогти себе"

Дополнительная информация